علاقه مندان زیادی در رشته تجربی تحصیل می کنند و دانشجویان زیادی به دنبال پذیرش در این رشته ها هستند. میکروبیولوژی یک رشته آزمایشگاهی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر پزشکی ، سایر رشته ها را نیز شامل می شود. این رشته یکی از زیر گروه های 1 رشته تجربی است. در این مقاله به معرفی رشته میکروبیولوژی پرداختیم. برای درک کامل این زمینه و درک شرایط پذیرش آن ، لطفاً دستورالعمل های این مقاله را دنبال کنید.

 

میکروبیولوژی چیست؟

میکروبیولوژی در فارسی به زیست شناسی سلولی و مولکولی اشاره دارد ، در کتابچه راهنمای انتخاب رشته به آن زیست شناسی سلولی و مولکولی گفته می شود. البته اگر بخواهیم با دقت بیشتری به فارسی (میکروبیولوژی) ترجمه کنیم ، ترجمه دقیق تر خواهد بود. رشته میکروبیولوژی بسیاری از موضوعات در زمینه زیست شناسی را پوشش می دهد. بسیاری از واحدها در این زمینه مشابه رشته پزشکی هستند. در واقع ، در این رشته ها ، دوره هایی مانند فیزیولوژی ، ویروس شناسی و ایمونولوژی مطالعات مفصلی در مورد رفتار میکروارگانیسم ها (باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها) بر روی موجودات زنده (انسان و حیوانات) انجام داده اند. در زمینه میکروبیولوژی کاربردهای بسیاری وجود دارد مانند: تشخیص پزشکی ، صنایع غذایی و کاربردهای صنعتی و دارویی.

 

درصد دوره های زیست شناسی برای پذیرش در میکروبیولوژی مهم است. به منظور افزایش نسبت زیست شناسی در کنکور ، بهترین پیشنهاد استفاده از بسته بندی های بیولوژیکی ویژه حرف آخر است. با استفاده از این بسته ها ، نگران درصدهای زیست شناسی نخواهید بود و برای قبولی در رشته های مختلف علوم تجربی ، به راحتی می توانید در مورد دوره های زیست شناسی فکر کنید.

کسانی که علاقه مند به رشته میکروب شناسی هستند و می خواهند از وضعیت رشته میکروب شناسی مطلع شوند ، می توانند با ما همراه شوند تا از مطالب زیر اطلاعات کافی کسب کنند. در حرف آخر ، من می خواهم تمام اطلاعات مربوط به میکروب شناسی یا زیست سلولی را به شما ارائه دهم.

در ادامه دوستانی که به رشته دندان پزشکی عللاقه دارند می توانند مقاله رسیدن به دندان پزشکی را هم مطالعه کنند.

 

چند ترم در رشته میکروبیولوژی وجود دارد؟

دوره کارشناسی میکروبیولوژی تحت تغییرات جدیدی است و دوره های دانشگاهی در مجموع 139 دوره را شامل می شود. متقاضیانی که قصد ورود به رشته میکروب شناسی را دارند باید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنند. رشته میکروب شناسی از 8 ترم تشکیل شده است و تکمیل دوره کارشناسی شامل 4 واحد عملی و نظری 4 سال طول می کشد. واحد کارآموزی در آزمایشگاه دانشگاه برگزار می شود. مانند سایر دوره ها ، این دوره همچنین شامل برخی از دروس مقدماتی ، دروس انتخابی ، دروس ویژه و دروس عمومی است. در میان واحدهای موجود در این رشته ، 24 واحد آزمایشگاهی عملی وجود دارد که در قسمت بعدی مقاله مربوط به انتخاب رشته کنکور به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 

تعداد واحدهای رشته میکروبیولوژی

واحدهایی را در زمینه میکروبیولوژی معرفی کنید

طبق تیم مشاوره ارشد حرف آخر ، 83 دوره حرفه ای در زمینه میکروبیولوژی وجود دارد که شامل دوره های عملی و دوره های نظری است. برخی از دوره ها در این زمینه عبارتند از: متابولیسم و ​​بیوشیمی آزمایشگاهی ، بیوشیمی ساختاری و آزمایشگاهی ، ژنتیک پایه و آزمایشگاهی ، ژنتیک مولکولی و آزمایشگاهی ، جانورشناسی و مبانی آزمایشگاهی ، قارچ شناسی و آزمایشگاه ، باکتری شناسی 1 و آزمایشگاه ، باکتری شناسی 2 و آزمایشگاه ، میکروبیولوژی صنعت ویروس پزشکی ، میکروبیولوژی محیطی و آزمایشگاهی ، زیست شناسی انگل اساس زیست شناسی رشد است.

 

دوره عمومی میکروبیولوژی دارای 24 واحد است و برای همه موضوعات قابل استفاده است ، از جمله اندیشه اسلامی 1 و 2 ، عادات زندگی ، تاریخ تمدن ، دانش خانواده و جمعیت و غیره. دوره پایه میکروبیولوژی از 22 واحد شامل شیمی عمومی ، فیزیک ، ریاضیات و زیست شناسی پیش دانشگاهی تشکیل شده است. علاوه بر این ، دانشجویان میکروبیولوژی باید 10 دوره انتخابی را بگذرانند. دوره های انتخابی 17 واحد است و دانشجویان می توانند 10 واحد را به میل خود بگیرند. برای هر ترم حداکثر 20 واحد انتخاب می شود دانشجویانی که معدل آنها به حد نصاب 12 نرسد ، نمی توانند 20 واحد انتخاب کنند ، اما فقط در ترم جدید می توانند 14 واحد را انتخاب کنند. ما داریم می پردازیم

 

گرایش های میکروبیولوژی

برای آشنایی با رشته میکروبیولوژی ، درک روندهای مختلف در این زمینه ضروری است. رشته میکروبیولوژی شامل 3 گرایش اصلی است که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند. این سه گرایش عبارتند از:

 

جهت پزشکی میکروبیولوژی: در این راستا ، میکروارگانیسم هایی که باعث بیماری های انسانی می شوند ، مورد مطالعه قرار می گیرند. این روند در واقع در آزمایشگاه های تشخیص پزشکی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار گرفته است.

میکروبیولوژی غذایی گرا: در این جهت گیری ، می توان با استفاده از میکروارگانیسم های مفید ، ارزش غذایی محصول را بهبود بخشید. به عنوان مثال ، محصولات لبنی پروبیوتیک در این فرآیند تولید می شوند.

جهت صنعت میکروبیولوژی: در این راستا ، آنها از باکتریهای مفیدی برای تولید کودهای کشاورزی کارآمدتر استفاده می کنند. به عبارت دیگر ، تغذیه خاک توسط میکروارگانیسم های مفید انجام می شود و تولید آنزیم ها در زمینه میکروبیولوژی نیز بسیار مهم است. تمام آنزیم های مورد استفاده در شوینده ها توسط میکروب شناسان صنعت گرا تولید می شوند.

همچنین در ادامه می توانید مقاله رتبه لازم برای قبولی در رشته پزشکی را هم مطالعه کنید.

رتبه بندی شرایط پذیرش میکروبیولوژی

سطح نیازهای ورود به رشته میکروبیولوژی هر ساله تغییر می کند ، اما به طور کلی ، از طریق تحقیقاتی که انجام شده است ، می توانید آخرین سطح پذیرش میکروبیولوژی را در مناطق مختلف زیر درک کنید.

 

پیشنهاد: لطفاً به شرایط ورود به سایر رشته های تجربی نیز مراجعه کنید.

 

سطح مورد نیاز فیزیوتراپی

سطح مورد نیاز برای پذیرش

سطح پذیرش داروخانه

برای دانشجویانی که فکر می کنند برای رسیدن به این درصدها مطالعه کافی نداشته اند و شانس کمی دارند ، توصیه می کنیم پروژه 6040 حرف آخر را از دست ندهند. با استفاده از این پروژه شما می توانید دوره های مختلف را در کمترین زمان به طور جامع مطالعه کنید و اگر مفهوم دوره ها را یاد گرفته اید ، در این صورت می توانید در مدت زمان کوتاهی همه دوره ها را مطالعه کنید. برای دانشجویان رشته تجربی ، بسته بندی بیولوژیکی 6040 حرف آخر انتخاب خوبی است.

 

ورود به رشته میکروبیولوژی بدون کنکور

در پایان مقدمه میکروبیولوژی ، ما به سوال بسیار مهمی که بسیاری از دانشجویان بدنبال آن هستند پاسخ دادیم. آیا می توانم بدون شرکت در کنکور میکروبیولوژی بخوانم؟

در اکثر دانشگاه های آزاد کشور می توانید برای میکروبیولوژی بدون کنکور ثبت نام کنید. زمان ثبت نام بدون آزمون از طریق وب سایت اعلام می شود و متقاضیان می توانند با ارائه مدارک لازم در این زمینه ثبت نام کنند.

 

یکی دیگر از حوزه های محبوب پرستاری تجربی است. دانشجویان علاقه مند به این رشته می توانند به معرفی کامل رشته پرستاری مراجعه کرده و کلیه مطالب مربوط به این رشته را مطالعه کنند.